درباره ما | سخنرانی | صوت | تصاویر | فیلم | تصاویر/عکس روز | دسته بندی ها | ارتباط با ما
    صفحه نخست / دسته بندی ها / جایگاه زن در اسلام

اختلاط با نامحرمان

 

 

اثر طبیعی حیا و عفت زن، احتیاط در اختلاط با نامحرمان است که تأثیر بسیاری در پاکدامنی زن و حفظ سنگینی و وقار او دارد، و او را از بدگمانیهای دیگران درباره وی باز می دارد .
یکی از اندیشمندان می نویسد : « جوانان مسلمان، نبایستی با احساس انفعال در برابر حمله های متجددان ، روابط زن و مرد را بپذیرند ؛ و نباید تصوّر کنند که این حملات و انتقادات، حقایقی اثبات شده یا مبتنی بر موازین اثبات شده داوری است؛ بلکه بر عکس باید توجه داشت که مدها و موازین داوری نشأت گرفته از غرب ، هر چند دهه تغییر می کند . در واقع باید به این انتقادها و حملات آنان به دیده نظریاتی نگریست که از یک جهان نگری کاملاً بیگانه با جهان نگری اسلامی و از جامعه ای برآمده است که خود در حال تغییرات سریع و در معرض از هم پاشیدگی است. »
البته باید توجه داشت که اسلام ، آیینی معتدل است. آموزه های این مکتب به احتیاط در معاشرت زن با نامحرمان توصیه کرده است ؛ نه به گوشه گیری و حبس وی در خانه ها .
شهید مطهری در این باره می فرماید : « اسلام یک آیین معتدل و متعادل است و از هر افراط و تفریطی به دور است . و امتش را امت وسط می خواند ؛ زنان را تا حدودی که منجر به فساد نشود، از شرکت در اجتماع نهی نمی کند ؛ حتی در بعضی موارد ، شرکت آنها را واجب می کند ؛ مانند حج که بر زن و مرد به طور مساوی واجب است و حتی شوهر ، حق ممانعت ندارد .
اسلام نه محبوبیّت زن در خانه را می گوید و نه آنچه را که دنیای جدید آن را پذیرفته و عواقب شوم آن را می بیند ؛ یعنی اختلاط زن و مرد در جوامع را اجازه نمی دهد . اسلام در عین اینکه نهایت مراقبت را برای پاکی روابط جنسی به عمل آورده است، هیچ گونه مانعی برای بروز استعدادهای زن به وجود نیاورده است ؛ بلکه کاری کرده است که اگر این برنامه ، دور از هر افراط و تفریطی اجرا شود ، هم روحیه ها سالم می ماند و هم روابط خانواده ها صمیمی تر و جدی تر می شود و هم محیط اجتماع برای فعالیت صحیح مرد و زن آماده تر می شود. اسلام می گوید : نه حبس و نه اختلاط، بلکه حریم .
سنت جاری مسلمانان از زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله همین بوده است که زنان از شرکت در مجالس و مجامع منع نمی شده اند ؛ ولی همواره اصل «حریم» رعایت می شده است . در حقیقت احتیاطها و توصیه های اسلام مبنی بر دور نگه داشتن زنان و مردان نامحرم از یکدیگر تا حدودی که موجب حرج و فلج نشود ، مبنی بر این اصل روانی است که گاهی یک برخورد ، یک تلاقی نگاه در ظرف یک لحظه ، اساس خانواده ای را متلاشی کرده است.»
بنابراین جاده احتیاط، مطمئن ترین راه برای پیمودن بانوان خویشتندار ، هنگام ملاقات با نامحرمان است .

 نسخه قابل چاپ    ارسال این صفحه به دوستان
تاریخ و زمان انتشار: جمعه 25 اسفند 1396
تهیه و تنظیم: شفیق فکه، شبکه ایثار - کد : 135
منبع : پایگاه اطلاع رسانی حوزه
ارسال نظر:
 
عنوان  
رایانامه  
متن نظر  
کد امنیتی = ۸ + ۴