درباره ما | سخنرانی | صوت | تصاویر | فیلم | تصاویر/عکس روز | دسته بندی ها | ارتباط با ما
    صفحه نخست / دسته بندی ها / زنان مجاهد در طول تاریخ

رولا الصفار

 

 

نام و نام خانوادگی :  رولا جاسم محمد الصفار
تاریخ تولد  :   ۱۹۶۲م.
ملیت   :  کشور بحرین
قومیت   :  عرب - بحرانی
پیرو   :  مذهب شیعه

مناصب و مشاغل : موسس انجمن ملی آگاهی از سرطان در بحرین - مدیر بخش فوریت های پزشکی در کالج علوم پزشکی منامه - رئیس انجمن پرستاران بحرین

علت محکومیت : بازداشت و شکنجه توسط نیروهای آل خلیفه به دلیل درمان و کمک به مجروحان بحرینی


رولا الصفار عضو فعال کمپین شکست محاصره غزه (به منظور امدادرسانی پزشکی) در روز چهارم آوریل ۲۰۱۱ از سوی نیروهای امنیتی برای بازپرسی فراخوانده شد و پس از آن هیچ اطلاعی از او در دست نبود. مدتی بعد مشخص شد که به همراه جلیله سلمان در زندانی در شهر عیسی در بازداشت است. وی چند بار در دادگاه امنیت ملی حاضر شد و سپس در دادگاه نظامی محاکمه شد. اتهاماتش عبارت بودند از: حمایت از اعتراضات مخالفین، نفرت‏ پراکنی علیه رژیم، تلاش و فراخوانی برای براندازی رژیم و نقض اصول پزشکی. دادستانی عمومی در مورد اتهام آخر اعلام کرده است که رولا صفار به همراه برخی دیگر از پرسنل مجموعه پزشکی سلمانیه اقدام به ربودن وسایل پزشکی بیمارستان کرده و سعی داشته مسئولان بیمارستان را در افکار عمومی بدنام کند. صفار این اتهامات را تکذیب کرده است.

رولا صفار که از بیماری سرطان سینه جان سالم به در برده است، به دلیل محروم بودن از امکانات پزشکی در زندان، رفتار نامناسب نیروهای امنیتی و در اعتراض به ادامه بازداشت خود، در روزهای ابتدایی ماه آگوست همراه جلیله سلمان هم‏ سلولی خود دست به اعتصاب غذا زد. این دو تنها زنانی بودند که برخلاف سایر زنان زندانی که با قید وثیقه آزاد شده بودند، همچنان در بازداشت نیروهای امنیتی بودند. رولا صفار نهایتاً در روز ۲۱ آگوست ۲۰۱۱ و یک روز پس از بازدید رئیس کمیته حقیقت‏ یاب (محمود شریف بسیونی)، با قرار کفالت آزاد شد. وی پس از آزادی گفت که در ابتدای دستگیری مدتی را در انفرادی به سر برده و علاوه بر آزارهای کلامی و فحاشی، با شوک الکتریکی نیز مورد شکنجه جسمی قرار گرفته است.

 نسخه قابل چاپ    ارسال این صفحه به دوستان
تاریخ و زمان انتشار: جمعه 18 اسفند 1396
تهیه و تنظیم: شفیق فکه، شبکه ایثار - کد : 135
منبع : بانک اطلاعات رجال
ارسال نظر:
 
عنوان  
رایانامه  
متن نظر  
کد امنیتی = ۸ + ۵