درباره ما | سخنرانی | صوت | تصاویر | فیلم | تصاویر/عکس روز | دسته بندی ها | ارتباط با ما
    صفحه نخست / دسته بندی ها / زنان شهیده در سطح بین الملل

شهیده کامله کریمی

 

 


نام و نام خانوادگی : کامله کریمی

تاریخ تولد : ۱۳۷۴

تاریخ شهادت : ۱۳۹۶/۱۰/۰۷

محل شهادت : دفتر مرکزی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل

نحوه شهادت : حمله انتحاری توسط گروه تروریستی داعش

 

تولد و تحصیل

------------------------------------------------------------
شهیده کامله کریمی فرزند عوض‌علی ، درسال  1374 هجری شمسی در قریه "مرک" از توابع ولسوالی مرکز بهسود ولایت میدان‌ وردک در یک خانواده متدین و ولایی ، دیده به جهان گشود . کامله در دوران طفولیت ، تحت تکفل و تربیت والدین قرار داشت و پدر و مادر عزیزش در جهت ساختار شخصیت آینده او از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکردند . او در هفت‌ سالگی به تشویق پدر و مادرش در دبیرستان عالی قریه "مرک" قبول می‌شود و تا کلاس 12 در دبیرستان مذکور درس می‌خواند .

شهیده کریمی در سال 1393 در امتحانات سراسری کنکور در ولایت میدان‌ وردک شرکت می‌کند که در رشته مهندسی برق قبول می‌شود. ایشان این رشته را مورد علاقه خویش ندیده و سال بعد بار دیگر در امتحانات کنکور ، شرکت می‌کند که به دانشکده حساب‌داری دانشگاه مرکزی کابل راه پیدا می‌کند و در رشته مذکور به ادامه تحصیل می‌پردازد.


خصوصیات فردی و فعالیت‌های اجتماعی

------------------------------------------------------------
شهیده چهارمین فرزند خانواده بود و پدرش در کار زمین‌داری مشغول بود . از آن‌جایی که خانواده وی وضعیت اقتصادی مناسبی نداشت ، ایشان نصف روز در مدرسه درس می‌خواند و نصف دیگر آن را برای امرار معاش خانواده ، قالی ‌بافی می‌کرد تا اندکی بار عایله ‌مندی از دوش پدر کم‌ شود.
آخرین فرزند پدر پیر شهیده کریمی ، پسر می‌باشد که فعلا ۱۲ ساله است . به‌ همین دلیل وی باید تمام مشکلات اقتصادی پدر را در نظر گرفته و خرج تحصیلی خویش را نیز از طریق قالی بافی تامین می‌کرد .
شهیده کریمی فرد خوش اخلاق و مقید به انجام واجبات و ترک محرمات بود . وی علاوه بر اینکه خود سعی در انجام عبادات الهی داشت باقی اعضای خانواده را نیز تشویق به سیر به سوی خدا از طریق انجام عبادات الهی داشت . با آنکه زمینه های گوناگون انحرافات اخلاقی و اجتماعی فراهم بود اما شهیده کریمی از میان این همه ناملایمات به درستی سر برآورد ، رشد و نمو کرد و تنومند گردید و به عنوان یک انسان متدین و موثر ره به سوی ترقی و تعالی انسانی پیمود و به همین منظور بستر مرکز تبیان را مناسب دیده سعی کرد با حضور در برنامه های سازنده این تشکیلات به تربیت و جهت دهی فکری خود بپردازد و خویش را آماده خدمت بیشتر برای خانواده و اجتماع نماید .


ابعاد شخصیتی و اخلاقی
------------------------------------------------------------

شهیده در حد اعلای تدین و تقوا بود . او با آن‌ که دختر جوان بود و سنش به لحاظ طبیعی ، اقتضا می‌کرد تا در محافل شادی و سرور شرکت کند ؛ اما در محافل و مجالس عروسی و مانند آن، زیاد شرکت نمی‌کرد و بیش‌تر در محامل معنوی مانند سخنرانی‌ها، روضه‌خوانی‌ها و کلاس‌های قرآنی شرکت می‌نمود.
بعضی‌ها به‌خاطر به دست‌آوردن مادیات دنیا تن به هر ذلت و خواری می‌دهند تا پولی بددست آورند و اکثر فعالیت‌هایشان نیز در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی، انگیزه مادی دارد ؛ اما شهیده کامله در طول دوسال با آن‌ که در دانشگاه کابل مشغول درس و تحصیل بود، در عین حال با اخلاص‌ و علاقه فراوان در محافل و مجالس مذهبی ، دینی و فرهنگی بدون چشم‌ داشت ، شرکت می‌کرد که یکی از نمونه‌های آن ، شرکت دائم در برنامه های مختلف مرکز تبیان از جمله  گفتمان‌های علمی - پژوهشی این تشکیلات در کابل بود ؛ در حالی‌ که حضور وی در این‌ گونه محافل، هیچ بار و نتیجه‌ای مادی را به‌ دنبال نداشت.
شهیده کریمی عضو فعال مرکز تبیان بود و در راه تاثیر گزاری ، گسترش و  رشد و نمو برنامه های مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل زحمت بی دریغ می کشید . سرانجام در تاریخ هفتم دی سال 1396 روز پنجشنبه در حالی که در جلسه گفتمان علمی‌- پژوهشی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل شرکت داشت،  در اثر حمله انتحاری توسط دشمنان دین و اهل‌بیت ، شربت شهادت نوشید .


خاطره ای از زبان پدر شهیده کریمی

 ------------------------------------------------------------
بعد از حادثه هفتم دی ، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری از خانواده شهدا سر می زند و از آنان دل جویی به عمل می آورد تا رسید نوبت به خانواده شهیده کریمی.
حسینی مزاری با ورود به منزل پدر شهیده کریمی خطاب به جناب آقای کریمی گفت : شهادت شهیده کریمی را به شما تبریک می گویم . چون رسم رئیس مرکز تبیان این بود و است که شهادت شهدا را تسلیت نمی گفت . به همین منظور به پدر شهیده کریمی هم تبریک گفت . توجیه تبریک گفتن ایشان داستان دارد و مفصل است که بماند در فرصت دیگر، اما از جهت این که ضرفیت و توانی را از دست داده و از وجود مبارک شهدا بی بهره شدیم کمی هم اظهار تاسف می کرد و می گفت یک وقت اگر تسلیتی هم بگوییم، از این بابت است.
ایشان به پدر شهیده کریمی گفت: امیدوارم که به خاطر علو درجات این شهیده و اینکه باعث افتخار شما و خانواده شما و جامعه اسلامی شده است راحت باشید و با توکل بر خدا فقدان دختر مظلوم خود را تحمل بفرمایید . معمولا صحبت اولیه حسینی مزاری با خانواده شهید 15 تا 20 دقیقه و گاهی هم بیشتر طول می کشید .

سپس نوبت به پدر شهیده رسید . ایشان خندید و گفت : آی آقا! من چرا ناراحت باشم . سرم بلند است و اگر در جایی از دلیل مرگ دخترانم سخنی به میان آید با افتخار خواهم گفت : دخترانم در محلی که رقص و پایکوبی بوده ، کشته نشده اند. در جایی که فحشا و فسق و فجور بوده از بین نرفته اند . بلکه در محیطی به شهادت رسیده اند که همگی برای یاد گیری معارف دینی جمع شده بودند . در مکانی دخترانم به ملاقات خدا شتافتند که برای حمایت دین کار وجود داشت و جهت پشتیبانی از مذهب برنامه اجرا می شد . کشته شدن در چنین مکانی ناراحتی ندارد بلکه خوشحالی دارد ، سرشکستگی ندارد بلکه افتخار دارد .
از آقای عوض علی کریمی دو دخترش "کامله و شکیلا کریمی" شهید شدند و یک دخترش به شدت زخمی بود اما با این حال ناراحت به نظر نمی رسید و می گفت : دخترانم از چهار سال بدین سو با عشق و انگیزه جدی برنامه های مرکز تبیان را دنبال می کردند . خودشان جمعا در برنامه ها شرکت می کردند که هیچ بلکه به دنبال جذب و جهت دهی دیگران هم بودند . اعضای خانواده که در اولویت بودند . هر سه نفر خیلی عاشق بودند . ولی از همه جالب وضعیت روحی جناب آقای کریمی بود که همه حاضرین را تحت تاثیر قرار داده بود .
شهیده کامله کریمی و شهیده شکیلا کریمی خواهران خانم برادر مجاهد حجت الاسلام والمسلمین محمدامین زاهدی ، مسؤل فعلی دفتر مرکزی مرکز تبیان در کابل، بودند که در حادثه 7 دی به فیض شهادت نایل گردیدند اما خواهر زن دیگرش به نام براربخت کریمی به شدت زخمی بود که به فضل الهی فعلا پس از تداوی در جمهوری اسلامی ایران از صحت کامل برخوردار است .
روحش شاد و یادش گرامی باد.

 نسخه قابل چاپ    ارسال این صفحه به دوستان
تاریخ و زمان انتشار: دو شنبه 17 اردیبهشت 1397
تهیه و تنظیم: شفیق فکه، شبکه ایثار - کد : 135
منبع : خبرگزاری صدای افغان (آوا)
ارسال نظر:
 
عنوان  
رایانامه  
متن نظر  
کد امنیتی = ۶ + ۲