درباره ما | سخنرانی | صوت | تصاویر | فیلم | تصاویر/عکس روز | دسته بندی ها | ارتباط با ما
    صفحه نخست / دسته بندی ها / زنان شهیده در سطح بین الملل

شهیده الهه حسنی
نام و نام خانوادگی : الهه حسنی

تاریخ تولد : تابستان ۱۳۷۵

تاریخ شهادت : ۱۳۹۶/۱۰/۰۷

محل شهادت : دفتر مرکزی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل

نحوه شهادت : حمله انتحاری توسط گروه تروریستی داعششهیده الهه حسنی فرزند محمد امین در سال ۱۳۷۵ در قریه آقاصی ولسوالی خواجه‌ عمری ولایت غزنی در یک خانواده متدین ، فرهنگی و علم‌ دوست دیده به‌ جهان گشود . آینده پر ثمر و درخشان در زمان کودکی از سیمای او پیدا بود و رفتار نیکو با خانواده به‌ خصوص پدر و مادر و بزرگ‌ منشی شهیده حسنی ، حکایت از سلامت روح و شخصیت پربار وی در آینده داشت . وی دوران طفولیت را در سایه پر مهر پدر و مادر سپری کرد و تحت نظارت این دو وجود گران‌ قدر ، غریزه‌ها و استعدادهای درونی وی به‌ صورت طبیعی و متوازن رشد کرد . بدون شک ، وجود پدر و مادر یکی از الطاف خداوندی است که علاوه بر تربیت و رشد جسمی ، می‌تواند بسیاری از اوصاف حمیده و کمالات انسانی را از طریق ابراز احساسات و عواطف ، رفتار ، گفتار و عملکرد خویش به فرزندانش انتقال دهد .
شهید الهه حسنی با وجود پدر و مادری مهربان و خانواده‌ای سالم و با تربیت ، هیچ کمبود و خلأی را در دوران کودکی احساس نکرد و جسم و روح وی به‌ صورت طبیعی رشد کردند .


دوران تحصیل و فعالیت‌های فرهنگی

------------------------------------------------------------
او به سن هفت‌ سالگی به تشویق پدر و مادر در دبیرستان عالی ام‌ البنین شهر کابل شامل گردیده و دوره ابتدائیه ، متوسطه و دبیرستان را با موفقیت در مدرسه مذکور سپری کرد .وی استعدادی عالی و ذکاوت غیر قابل وصفی داشت . او در مدت ۱۲ سال آموزش ، همیشه اول‌ نمره عمومی در مدرسه بود تا بالاخره در سال ۱۳۹۳ با درجه عالی از مدرسه ام‌البنین فارغ گردید. شهیده الهه حسنی برای علم‌ اندوزی و پیشرفت ، هیچ فرصتی را از دست نمی‌داد و همواره برای به‌ دست‌ آوردن معلومات و آگاهی از هر طریق ممکن ، تلاش می‌کرد .
وی در سال ۱۳۹۴ در آزمون سراسری کنکور شرکت کرده و با اخذ نمره ۳۴۴.۴۴ به‌ حیث نفر سوم در بین تمام اشتراک‌ کنندگان شناخته شد. او پس از سپری‌ نمودن موفق آزمون کنکور و اخذ نمره عالی ، در دانشگاه طبی کابل پذیرفته شد و دوره جدیدی از پیشرفت و ترقی در عرصه علم و دانش را آغاز کرد.
شهید الهه حسنی به دلیل این‌ که حمایت همه‌ جانبه پدر را با خود داشت ،  دوره دانشگاه را بدون کم و کاست و با نمرات عالی سپری کرد و قرار بود که همچنان به درس‌های خود ادامه دهد تا در آینده ، مصدر خدمت برای مردم زجر کشیده افغانستان شود ؛ اما تیر اجل به او مهلت نداد و خدایش مانند سایر خوبان روزگار ، وی را به نزد خود فرا خواند.
شهیده تنها به علوم دانشگاهی اکتفا نکرد ؛ بلکه کمر همت را برای تحصیل علوم حوزوی نیز بست . او یکی از شاگردان ممتاز حوزه علمیه خاتم‌النبیین(ص) و همچنین استاد در دارالقرآن شهید مشتاق و عضو فعال کمیته فرهنگی مدرسه ام‌البنین بود. از یک‌ سال پیش با مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان آشنا شده بود و همواره در برنامه‌های مفید و ارزشی به‌ خصوص گفتمان‌ های علمی - پژوهشی شرکت کرده و به‌ قدر استعداد خود بهره می‌برد.
او همکاری فعال با مرکز تبیان در چارچوب بخش زنان نیز داشت و از عناصر برجسته این بخش محسوب می گردید.
به‌راستی خداوند به برخی از انسان‌ها استعداد وصف‌ ناپذیر و ظرفیت بلندی می‌دهد مانند خانم الهه حسنی که نه‌ تنها در عرصه علم و دانش می‌درخشید ؛ بلکه در کنار درس و تحصیل و تدریس با بسیاری از کارهای فزیکی و سنتی مانند مهره‌ دوزی ، گل‌ دوزی ، هویه‌ کاری ، نقاشی و... نیز آشنا بود.


اخلاق و رفتار با مردم و خانواده

 ------------------------------------------------------------
شهیده الهه حسنی، جوانی خوش‌برخورد ، بااخلاق ، رؤوف و مهربان بود . او همواره تلاش می‌کرد که محیط خانواده و حتی مدرسه و دانشگاه را صمیمی و عاری از کینه‌ توزی‌ها و عداوت‌ها بسازد . به‌ گفته خاطره حسنی؛ خواهر شهید الهه حسنی، او هم اخلاق دینی داشت و هم اخلاق خانوادگی و اجتماعی و از خصوصیاتش اهتمام به نماز اول وقت و خواندن نماز شب بود.
خاطره حسنی می‌گوید: در خانه پسرعمویم فرزندی به دنیا آمد و شهیده حسنی در گوش او اذان و اقامه گفت و سپس افزود: من او را عُزَیر نام‌ گذاری کردم که نام یکی از پیامبران است و به یاد داشته باشید که هر وقت این پسر بزرگ شد اگر من زنده نبودم برایش بگویید که او را من نام‌ گذاری کردم تا یادم را فراموش نکند.
سر انجام این جوان مستعد و با تقوا در هفتم دی ۱۳۹۶ در مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در حالی که در نشست گفتمان علمی پژوهشی هفتگی شرکت داشت توسط حمله‌ کننده انتحاری منسوب به گروه تکفیری داعش به درجه رفیع شهادت نائل شد.

 

روح‌اش شاد و یادش گرامی باد!


 نسخه قابل چاپ    ارسال این صفحه به دوستان
تاریخ و زمان انتشار: یک شنبه 9 اردیبهشت 1397
تهیه و تنظیم: شفیق فکه، شبکه ایثار - کد : 135
منبع : خبرگزاری صدای افغان (آوا)
ارسال نظر:
 
عنوان  
رایانامه  
متن نظر  
کد امنیتی = ۸ + ۵