درباره ما | سخنرانی | صوت | تصاویر | فیلم | تصاویر/عکس روز | دسته بندی ها | ارتباط با ما
    صفحه نخست / دسته بندی ها / زنان شهیده در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

شهیده زهرا زندی زادهنام: زهرا
نام خانوادگی: زندی زاده
نام پدر: عباس

تحصیلات : مهندسی شیمی

تاریخ تولد: 1330/05/01
محل تولد : اصفهان
تاریخ شهادت: 1356/05/06
محل شهادت : زندان های ساواک

 

شهیده زهرا زندی زاده در شهر اصفهان بدنیا آمد وتحصیلات خود را تا اخذ کارشناسی در رشته شیمی در دانشگاه اصفهان ادامه داد ودر تمام مدت تحصیل چه در مدارس جه در دانشگاه با آنکه منع حجاب در همه کشور به سختی اجرا می شد هرگز حجاب را از سر نیفکند وبا درس خواندن ورتبه همیشه ممتازش نه تنها بر دهان همه مهر سکوت نشانده بود بلکه زبان ستایش همه را برخویش گشوده بود تا آنکه رتبه اول آزمون سراسری دانشگاه را از آن خود کرد ودر بورسیه اعزام به خارج نیز پذیرفته شد اما این همه باعث نشده بود که دست از مبارزه خود با رژیم شاه بردارد ،ولذا با عضویت در گروه خداجوی مهدویون فعالیتهای وسیعتری را شروع کرد .

در مدت 3 سال فعالیتهای خود را در ابعاد سیاسی، نظامی، فرهنگی و ایدئولوژیک با رژیم پهلوی شدت داد و از فکر خود در رابطه با مبارزه مسلحانه و تجهیزات نظامی استفاده نمود و مجبور شد زندگی مخفیانه ای را شروع کند ولی ساواک هر لحظه رد او را پی گرفت و سرانجام به همراه تنی چند از همرزمانش توسط ساواک دستگیر شد و پس از چندی آزار وشکنجه به طور صوری آزاد شد و این در حالی بود که ساواک او را تحت نظر داشت و در یک سانحه تصادف ساختگی در جاده مشهد او را در راه انتقال به بیمارستان بدون آنکه جراحتی از تصادف داشته باشد ، مورد شکنجه قرار داده و به شهادت رساندند.

فرازی از آخرین نامه او در دوران مبارزه مخفیانه اش را می خوانیم : "انسان تا زنده است باید کار کند . کار در جهت حق . کاری که صفات خدایی را در انسان ایجاد کند . تنها خدا را در نظر بگیرید تا همه غصه ها وغم های دنیا قابل تحمل گردد.

 نسخه قابل چاپ    ارسال این صفحه به دوستان
تاریخ و زمان انتشار: جمعه 27 بهمن 1396
تهیه و تنظیم: شفیق فکه، شبکه ایثار - کد : 135
منبع : 1. بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان 2. خین 3. فرزندان زهرا (س) 4. وبلاگ شهدا
ارسال نظر:
 
عنوان  
رایانامه  
متن نظر  
کد امنیتی = ۸ + ۴