درباره ما | سخنرانی | صوت | تصاویر | فیلم | تصاویر/عکس روز | دسته بندی ها | ارتباط با ما
    صفحه نخست / دسته بندی ها / زنان شهیده در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

شهیده پروین اسماعیلی لیما ، شهیده سارا اکبری ، شهیده سمانه اکبری شهیده پروین اسماعیلی لیما ، شهیده سارا اکبری ، شهیده سمانه اکبری

وی به دلیل ماموریت خطیر همسرش به زاهدان هجرت نمود و هنگامی به اتفاق همسر و دو فرزندش به منزل می رفتند ، هدف رگبار اشرار قرار گرفتند او و دو فرزندش سارا و سمانه چونان ۲ گل پرپر در کنار مادر آرام خفتند .

شهیده باختر بیگلری شهیده باختر بیگلری

باختر 30 ساله بود که با یک دختر و پسر3 ساله به نام صفر به کوه زد . وقتی فرمان جهاد شنید همراه شوهرش ، درویش بزرگی و دو کودکش برای مبارزه به کوهستان رفت .

شهیده زهرا همتیان شهیده زهرا همتیان

شهیده به نماز و روزه و برنامه هاي ديني خود بسيار مقيد بود . در جلسات قرآن شرکت پ رشور داشت و همیشه با وضو به فرزندانش شیر می داد و در زمان کودکی فرزندانش ، تلاش جدی در جهت یادگیری قرآن به آنها داشت . در زمان رژيم پهلوي بصورت فعال در تظاهرات شركت مي كرد و روزي كه مجسمه شاه را در ميدان امام شهر سمنان پايين كشيدند حضور داشتند.

شهیده اعظم عبدالحسینی شهیده اعظم عبدالحسینی

دختر دوازده ساله ای که در مدرسه با همفکری اولیای مدرسه برای کمک به جبهه های حق علیه باطل به تهیه و پختن آش و فروش آن پرداختند و درآمد آن را به جبهه اختصاص می دادند. او دختری باهوش و باذکاوت و نکته سنج بود. سرانجام دستان کوچک و نگاه مهربان او در پی حمله موشکی رژیم بعثی به مناطق مسکونی تهران به فیض شهادت رسید .

شهیده ایران قربانی شهیده ایران قربانی

شهیده در روستای «هندلان» از توابع شهرستان میانه به دنیا آمد. او قلم بسیار زیبایی داشت. زیبا می‌نوشت و زیباتر قرائتشان می‌کرد. چون اهل کتاب و تفکربود، شعرهایش به جان بچه‌ها می‌نشست. او در روزهایی به شهادت فکر می‌کرد که شهر کوچک میانه حتی یکبار هم بمباران نشده بود اما دل دریایی ایران ، بهترین ها را می خواست.سرانجام در بمباران دبیرستان زینبیه به آرزویش رسید.

شهیده فوزیه شیردل شهیده فوزیه شیردل

فوزیه شیردل پرستار مؤمن و محجبه ای بود که در جریان حمله گروهک ضد انقلاب دموکرات به بهداری پاوه و محصره آن محل و در حالی‌ که گروه دکتر شهید چمران در صحنه حاضر بود در حالی که برای کمک به گروه اقدام می‌ کرد و در حال راهنمایی هلی‌ کوپتر برای فرود در بهداری بود مورد اصابت گلوله ناجوانمردانه دموکرات‌ها قرار گرفت . فوزیه  در آن محل بعد از 16 ساعت جان به جان آفرین تسلیم کرد و به شهادت رسید.

شهیده کبری تلخابی شهیده کبری تلخابی

وی مادر شهیدان ابوالقاسم و احمد تلخابی و همسر شهید علی تلخابی در تاریخ 66/9/5 در مکه معظمه در حین راهپیمایی برائت از مشرکین هنگامی که با مشتهای گره کرده خود همراه با دیگر مسلمانان کشورهای اسلامی بر علیه امپریالیسم آمریکا شعار می دادند، توسط عمال آمریکایی رژیم آل سعود بر اثر شلیک گاز خفکن، بر اثر خفگی با گاز به فیض شهادت نائل آمد.

شهیده نسترن خسروی شهیده نسترن خسروی

شهیده نسترن خسروی در روز تاسوعا سال 1389 در قالب دسته عزاداری برای حضور در مسجد امام حسین(ع) شهرستان چابهار به اتفاق پدر ، مادر و خواهرش وارد خیابان شدند . در نزدیکی های مسجد امام حسین(ع) بر اثر انفجار تروریستی عوامل استکبار و با اصابت ترکش به ناحیه سر به درجه رفیع شهادت نائل شد.

شهیده شهناز محمدی زاده شهیده شهناز محمدی زاده

دربارۀ شغل آینده اش معتقد بود که : کار باید خوب باشد .عنوانش مهم نیست ! این مهم است که کاری که انجام می دهی ، برای رضای خدا باشد .در جهاد مشغول بود و از کارش راضی و خوشحال به نظر می رسید . او و دوستانش بابت زحمات هایشان ، هیچ مبلغ و حقوقی هم از جهاد نمی گرفتند . به کارهای عام المنفعه و خیرخواهانه علاقۀ زیادی داشت ..

شهیده عصمت محمدی بندرریگی شهیده عصمت محمدی بندرریگی

شهیده عصمت محمدی کودکی اش را در شهر بوشهر گذراند بعد از اتمام دوره تحصیل به عنوان معلم به تعلیم و تربیت کودکان دیارش مشغول شد . وی در تاریخ ۲۸مردادماه سال ۱۳۵۷ در سن ۱۹ سالگی در آبادان در حادثه آتش کشیدن سینما رکس به شهادت رسید.

شهیده طاهره حداد نژاد شهیده طاهره حداد نژاد

وی در صدا و سيما کارمند سيستم بود و به کار مجري گري هم مشغول بود و در دوران دفاع مقدس و در موشک باران شهر تهران توسط نیروهی عراقی به همراه شوهر و فرزندش که هنوز متولد نشده بود به شهادت رسيد و اکنون ميدان محسني تهران را به خاطر شهادت اين بانوي فداکار به نام ميدان مادر نام نهاده اند و مجسمه مادري که فرزند در شکم دارد به ياد ايشان ساخته شده و در آن نصب گرديده است.

شهیده شبنم متخصص شهیده شبنم متخصص

شهیده شبنم متخصص در حالی که کمتر از 12 سال داشت و به همراه مادرش در تظاهرات علیه رژیم طاغوت شرکت کرده بود با شليک گلوله ماموران ساواک به به شدت مجروح شد . مجروحیت شبنم به طوری بود که حدود 14 سال در بستر جانبازی بسر برد و در نهایت در روز سوم خرداد ماه 1372 بر اثر شدت صدمات وارده در سن 26 سالگی به فیض شهادت رسید.

شهیده زهره بنیانیان شهیده زهره بنیانیان

به راهش با تمامي وجود اعتقاد داشت از نظر اخلاقي هيچ نشانه‌اي از غرور و تکبر در وجودش نبود.بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به عضويت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درآمد.سرانجام در حين انجام مأموريت به عنوان سرپرست گروه ضربت که براي خنثي کردن توطئه ضد انقلاب راهي شده بودند ، هدف اصابت گلوله ضد انقلاب قرار گرفت.

شهیده معصومه زمانی شهیده معصومه زمانی

شهیده دانش آموز نوجوانی بود که در سال 65 در حال مراجعت به منزل خود در جریان بمب گذاری منافقین در نزدیکی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) در شهر مقدس قم به شهادت رسید.

شهیده نوشین امیدی شهیده نوشین امیدی

نوشین دختر بااستعداد ، فعال ، مظلوم و ساکتی بود . مطالعات زیادی داشت و به نمایندگی از حزب الله در جلسات بحث و گفتگوی آزاد که همه گروه‌ها از جمله فدایی ، راه کارگر ، حزب توده ، مجاهدین خلق و..شرکت می‌کرد و مودبانه بحث میکرد.البته گروه های مختلف هم سایه اش را با تیر می‌زدند . جنگ که شروع شد چند بار به جبهه رفت .

شهیده مریم فرهانیان شهیده مریم فرهانیان

شهيده همواره در زندگي به دنبال شناخت تكليف و وظيفه ديني و شرعي خود بود و با جديت به وظايف خود عمل مي‌كرد . او يك انسان معمولي با انديشه‌هاي بلند بود ، چرا كه با شناخت راه و مسير درست و با تلاش و مجاهدت براي رسيدن به قله‌هاي متعالي انساني به درجه شهادت نائل شد .

شهیده فردوس امینی گلپایگانی شهیده فردوس امینی گلپایگانی

غروب هفده شهریور بود . فردوس به همراه خانواده از صبح مشغول کمک به مجروحین بود و رسالت خود را هنوز انجام نداده بود . مجرمین نیاز به خون داشتند ، فردوس هم به همراه تنها دخترش به صفوف مردم پیوست تا عصاره جانش را در اختیار این مجرحین بگذارد .در این هنگام اتومبیل سفید رنگ ساواک مقابل بیمارستان ظاهر شد و مردم را به گلوله بست ...

شهیده کبری وحیده قزوینی شهیده کبری وحیده قزوینی

با شروع انقلاب اسلامی همگام با مردم در اعتصابات ، تظاهرات و راه پیمایی ها شرکت می کرد و بدین گونه اعتراض خود را نسبت به ظلم و بیدادگری و خفقان حاکم بر جامعه و سلب آزادی از مردم نشان می داد. وی در سال ۱۳۵۷ در آخرین راهپیمایی خود در حالی که مشت گره کرده اش رو به خاندان پهلوی داشت با سفیر یک تیری رها شده از دژخیم پهلوی که بر قلبش ؛‌ خانه معبودش نشست؛ به گلستان لاله های انقلاب اسلامی پیوست. 

شهیده شهلا محمودی صالح آباد شهیده شهلا محمودی صالح آباد

شهرهای مرزی غرب کشور، در طول هشت سال جنگ تحمیلی ، آماج حملات هوایی و موشک باران دشمن بعثی بود . شهیده شهلا محمودی ، بر اثر حمله موشکی به شهر کرمانشاه در سال ۱۳۶۴ به شهادت رسید و نام خود را دفتر شهیدان مظلوم و بی دفاع فرهنگی ثبت نمود.

شهیده عذرا سادات نورد شهیده عذرا سادات نورد

شهیده عذرا مادر شهید مسعود ساروق فراهانی در روز ۲۵ اسفند سال  ۶۶ به همراه دخترش اقدس ساروق فراهانی وقتی به زیارت اهل قبور رفته بودند که مورد اصابت موشک قرار گرفته و شهید شدند .

اولین قبلی ۱ از ۳ بعدی آخرین